Rozdział I: Ukraina samemu

(M.A.) Привет, друзья! Pozdrowienia z tarnopolskiej biblioteki.

Wczoraj solidny dzień jazdy – 130km i 980m wzniosu z Lwowa. Dziś zwiedzanie Tarnopolu, który jak na razie dużo bardziej mi się podoba niż Lwów. Jutro chyba wyruszę na Czortków, spędzę tam jeden dzień zwiedzając, a następnie w czwartek ruszę na Kamieniec Podolski. W Kamieńcu Podolskim w piątek widzimy się z Matim G. i już razem ruszamy na Mołdawię.

Nawigowanie po Ukrainie bez smartfona to ciekawe doświadczenie. Przejazd z polskiej granicy (Budomierz) do Lwowa to jeden z bardziej przygodowych dni w moim życiu. 10km prowadzenia roweru przez las i piach, później 30 km opustoszałej, postapokaliptycznej drogi bez wody i picia i z ciągłymi wzniosami, walki z dzikimi psami i jazda z gazem pieprzowym w zębach, a na koniec przejazd przez mocno zagęszczoną i eksploatowaną strefę wojskową. A potem jeszcze 50 km już na spokojnie po asfalcie do Lwowa. Nie wyobrażacie sobie mojego szczęścia, kiedy dojechałem do tej asfaltowej drogi.

Do tej pory pogoda zdecydowanie nam sprzyja, mamy bezprzerwy piękne jesienne słońce. Z napięciem czekamy na pogorszenie, ale jak na razie nie nadchodzi.

Kiedy retrospektywnie analizowałem pokonaną tego dnia trasę, okazało się, że ta opuszczona droga, na której spotkało mnie tyle trudności, prowadziła przez Yavorivskyi Park Narodowy. To wyjaśnia, dlaczego było tam tak pięknie i tak pusto. Musiałem być poza sezonem albo poza szlakiem, bo żadnych turystów tam nie spotkałem, a jedynie wojsko ukraińskie i to w dużej ilości.

We wspomnianym wyżej parku narodowym mijałem opuszczony budynek. Widząc go poczułem się jakbym był Geraltem z Rivii idącym właśnie zabić na zlecenie zjawę. Taki był mniej więcej klimat tego miejsca.

Trasy wspomniane w tym rozdziale:

Dokładną mapę oraz statystyki znajdziesz w powyższych linkach.

1 komentarz do “Rozdział I: Ukraina samemu

  1. Pingback: Wyprawa rowerowa: jak planować trasy – Mateusz Andrulewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s