Ile $$ wydałeś na sprzęt potrzebny na wyprawę?
Odpowiedź znajdziesz w arkuszu w zakładce Podsumowanie kosztów per kategoria. Jeżeli interesuje Cię koszt konkretnych przedmiotów (np. roweru), zerknij na zakładkę Lista sprzętu. Te dwie zakładki obrazują, ile dokładnie musiałem zainwestować w tę wyprawę, żeby w ogóle pojechać. Nie miałem nic wspólnego z rowerem przed wyprawą, więc zaczynałem wyposażanie się prawie od zera.
Ile $$ wydajesz, podróżując w ten sposób?
Dokładną odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym arkuszu. W zakładce Część I: podsumowanie wydatków zobaczysz, ile w sumie wydałem i ile średnio dziennie wydawałem w każdym z odwiedzonych krajów. Z kolei z zakładki Wydatki per kategoria dowiesz się, na co ile wydawałem.
Planując tę wyprawę, założyliśmy sobie z Głuchym średni budżet dzienny równy 30 zł lub 7.5 EUR. Liczba ta była jedynie estymacją, którą mniej lub bardziej wyssaliśmy z palca. Kiedy wyruszałem, wiele osób pytało mnie, jak długo przy obecnych oszczędnościach będę mógł w ten sposób żyć. Wtedy jeszcze nie potrafiłem odpowiedzieć na to pytanie i przygotować budżetu, bo nie miałem danych – nie wiedziałem, ile w praktyce będę wydawać, żyjąc i podróżując w ten sposób.
Teraz po zakończeniu Części I, w końcu mam dane. Na trasie z Wrocławia do Aten, która trwała 73 dni, wydawałem średnio dziennie 91 zł, czyli przestrzeliłem mój założony budżet dzienny trzykrotnie.
Poza Europą pojawia się też nowa kategoria wydatków – wizy. Wyliczyliśmy, że dojazd do Afryki i przejechanie przez całą Afrykę Wschodnią do Kapsztadu będzie kosztował około 1000 dolarów w samych wizach.
Który kraj był do tej pory najdroższy?
Patrz arkusz, zakładka Część I: podsumowanie wydatków.