Rower

Czy awarie często się zdarzają?

Najczęstsza usterka to przebita dętka. Polecam więc nauczyć się jeszcze przed wyprawą, w jaki sposób łatać i wymieniać dętki (patrz sekcja Przygotowania do wyprawy, Szajbajk dobrze tego uczy). Warto również kupić porządną pompkę. Rower będzie mocno obciążony przez sakwy, więc ja na przykład pompowałem go prawie codziennie. Pompki niskiej jakości potrafią zniszczyć wentyl po kilku pompowaniach, i jakkolwiek łatanie dętki nie jest dużym problemem, tak uszkodzony wentyl może wykluczyć dętkę z dalszego użytku.

Drugim elementem podatnym na uszkodzenia jest nóżka. Choć może to zabrzmieć komicznie, brak nóżki na długiej wyprawie może stać się uciążliwy. Obciążony rower często się przewraca, kiedy chcemy go postawić, a dodatkowo brak nóżki zwiększa ryzyko dodatkowych i niepotrzebnych usterek. Jeżeli z jakiegoś powodu nie ściągasz sakw z roweru na noc, nie polecam zostawiać roweru opartego na nóżce, bo następnego ranka nóżka będzie odgięta i do niczego.

Jakie narzędzia i części warto wziąć?

Instynktownie pierwsza myśl dla większości osób to, że na tak długą wyprawę powinniśmy wziąć ze sobą skrzynkę pełną narzędzi i dużą ilość części naprawczych. Zarówno narzędzia jak i części zajmują miejsce i dużo ważą. Na dodatek do wielu napraw może, tak czy inaczej, być potrzebny warsztat.

My zalecamy brać absolutne minimum narzędzi naprawczych i części zapasowych, to znaczy:

  • Zestaw naprawczy dętek (najlepiej od razu kilka)
    • W zestawie będą łatki, klej i zdrapka, której używamy, by zetrzeć powierzchnię dętki przed przyklejeniem łatki
    • Zalecamy szukać zestawów, które będą oferować zdrapkę z papieru ściernego, a nie plastikową. Te plastikowe są do kitu
    • Łatki można też wykonać samemu, tnąc zużytą dętkę na kawałki. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby wycinać łatki bez szwu. Szajbajk dobrze pokazuje jak to zrobić w tym filmie
  • Zestaw kluczy imbusowych pasujących do Twojego roweru (siodełko, klocki hamulcowe itd.)
  • Cążki
    • Często będą częścią multitoola, a pomimo że ciężkie, potrafią być bardzo przydatne. Na Ukrainie zepsuły mi się wentyle we wszystkich zapasowych dętkach i nie byłem w stanie napompować koła. Naprawiłem tę usterkę właśnie cążkami
  • Olej do łańcucha, a do tego ręcznik/szmatkę i szczoteczkę do zębów do czyszczenia łańcucha
  • Zapasowe szprychy
    • W sumie 4 (po 2 na każde koło)
    • Szprychy można włożyć do sztycy siodełka lub do kierownicy, jeśli nie masz kierownicy typu baranek
    • Szczególnie w bardziej odległych częściach świata, gdzie w użyciu nadal mogą być mniejsze koła niż te standardowo sprzedawane dziś u nas w Europie. Przykładowo w Afryce jest z tym podobno problem. Szprychy nic nie ważą, więc warto dla spokoju ducha i oszczędzenia czasu
  • (Opcjonalnie) Zapasowe hamulce
    • Po jednym zapasie na każde koło wystarczy. My wzięliśmy więcej i później żałowaliśmy. Jeżeli zużyjesz zapas, rozglądaj się w większych miastach za serwisem rowerowym – prędzej czy później powinno udać się go uzupełnić

Pozostałe naprawy są na tyle poważne, że konieczny będzie, tak czy siak, pit-stop w serwisie rowerowym, chyba że naprawdę weźmiesz ze sobą skrzynkę pełną narzędzi i części zapasowych (odradzamy). Pamiętaj też, że dbając o rower, wielu usterkom możesz zapobiec, albo przynajmniej odłożyć je w czasie.

Jak dbać o rower w trakcie wyprawy?

Pierwsze, na co zwróciłbym uwagę to smarowanie łańcucha. Warto zaopatrzyć się w dobry olej i przynajmniej co 1000 km przetrzeć i wyczyścić kasety i łańcuch, a następnie cały napęd naoliwić. Wydłuży to żywotność kaset, i zapobiegnie nagłym nieprzewidzianym awariom jak np. zryw łańcucha. Protip: jeżeli jedziesz w pojedynkę, odwróć rower do góry nogami na czas czyszczenia i oliwienia napędu.

W większych miastach warto zapytać od czasu do czasu o stan łańcucha w serwisie rowerowym. Pomiary zajmują 2 minuty, i każdy serwisant oceni czy łańcuch nadaje się już do wymiany.

Poza tym warto monitorować stan hamulców oraz starcie opon. Ze względu na obciążenie tylna opona oraz hamulec zużyją się pierwsze. Wymień hamulce czym prędzej, aby nie zniszczyć tarcz w przypadku hamulców tarczowych. Jeśli stan tylnej opony jest bardzo zły, możesz zamienić przednią oponę z tylną miejscami. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i lepiej nie zwlekać z wymianą opon na nowe. Pamiętaj, że bieżnik ma ogromny wpływ na długość i jakość hamowania.